Kolagen dla skóry.
Kolagen jest najobficiej występującym białkiem strukturalnym w ludzkim ciele (stanowi około 30% wszystkich białek w naszym organizmie). Ale do czego dokładnie służy kolagen? Kolagen jest obecny we wszystkich strukturach organizmu : skórze, naczyniach krwionośnych, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach i tkance łącznej. Zapewnia spójność, elastyczność i regenerację wszystkich tych tkanek.
Z czego składa się kolagen?
Kolagen składa się z długich łańcuchów białek, które z kolei składają się z różnych aminokwasów . Głównymi składnikami kolagenu są aminokwasy glicyna, prolina i hydroksyprolina. Podczas syntezy kolagenu przez różne komórki ponad 1000 aminokwasów łączy się ze sobą, tworząc długi łańcuch polipeptydowy, zwany także prokolagenem. Kiedy trzy z tych łańcuchów aminokwasów owijają się wokół siebie, powstaje charakterystyczna potrójna helisa i nazywana jest jednostką tropokolagenu. Jeśli kilka jednostek tropokolagenu znajduje się blisko siebie, tworzą się drobne włókienka kolagenowe. Grubsze włókna kolagenowe powstają w wyniku agregacji włókienek.
W skórze i innych tkankach włókna łączą się, następnie tworząc strukturę kolagenową, która nadaje skórze jędrność. Im więcej włókien kolagenowych ma Twoja skóra, tym jest jędrniejsza.
Dlaczego kolagen jest ważny dla skóry?
Kolagen jest jednym z głównych składników naszej skóry, może stanowić nawet do 80%. Wysoka zawartość wody i dużo kolagenu nadają skórze jędrny i gładki wygląd. Jednak z wiekiem nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, co skutkuje powstawaniem zmarszczek, oraz coraz bardziej suchą skórą. Na szczęście braki kolagenu można uzupełnić kosmetykami lub suplementami diety.
Krem kolagenowy czy kolagen do picia?
Powszechnie kolagen w kremie czy serum jest stosowany jako środek przeciwstarzeniowy. Kolagen dostępny jest również w postaci proszku, kapsułek lub tabletek. Przewaga picia kolagenu nad kremem polega na tym, że lepiej się wchłania i dzięki temu dociera do głębszych warstw naskórka. Cząsteczki kolagenu znajdujące się w kosmetykach i kremach są zbyt duże, aby przeniknąć do głębokich warstw skóry. Kremy mają więc szczególnie właściwości nawilżające i wygładzające wierzchniej części skóry. Dodatkowo pozytywne działanie kremów jest ograniczone w czasie, co oznacza, że dla uzyskania długotrwałego efektu należy je nakładać kilka razy dziennie. Jeśli chcesz czerpać korzyści z długotrwałego działania kolagenu na skórę, suplementy kolagenowe są dobrym wyborem . Zawarte w nich bioaktywne peptydy kolagenowe stymulują produkcję kolagenu w głębokich warstwach skóry.
Czy kolagen pomaga zwalczać zmarszczki?
Podczas naturalnego procesu starzenia nasze komórki skóry wytwarzają coraz mniej włókien kolagenowych, przez co struktura kolagenu staje się bardziej niestabilna. Zewnętrznie powoduje to zwiotczenie i marszczenie się skóry. Różne badania kliniczne badały wpływ hydrolizatu kolagenu lub peptydów kolagenowych na wygląd skóry. Zgodnie z wynikami tych badań przyjmowanie peptydów kolagenowych poprawia nawilżenie i elastyczność skóry oraz pomaga redukować zmarszczki mimiczne.
- Według badań, przyjmowanie kolagenu ma pozytywny wpływ na głębokość zmarszczek wokół oczu , zwanych kurzymi łapkami. Rzeczywiście, u osób, które przyjmowały codziennie 2,5 grama bioaktywnych peptydów kolagenowych przez osiem tygodni, głębokość zmarszczek zmniejszyła się o około 18%, a tekstura skóry została ujędrniona (Proksch, E. i wsp. 2014).
- Ponadto dwa inne badania wykazały, że przyjmowanie kolagenu zwiększa nawilżenie skóry (Asserin, J. i wsp. 2015 oraz Kim, DU i wsp. 2018).
- Ostatnie badanie wykazało, że codzienne przyjmowanie suplementu kolagenowego poprawia elastyczność skóry . Uczestnicy badania spożywali jedną fiolkę zawierającą 5 gramów bioaktywnych peptydów kolagenowych dziennie przez 90 dni (Genovese, L. i wsp. 2017).
Ostatnie badania pokazują pozytywny wpływ spożywania kolagenu na nawilżenie i elastyczność skóry. Jednak nie znamy jeszcze długoterminowych badań, które wykazują trwałą poprawę.
Czy kolagen działa również na cellulit?
Cellulit, zwany czasem „skórką pomarańczową”, to wewnętrzna zmiana w tkance tłuszczowej pod skórą. Tkanka podskórna jest dolną warstwą skóry i zawiera komórki magazynujące tłuszcz. Jeśli zostaną przeładowane tłuszczem, komórki te rozszerzają się i tworzą wygląd „skórki pomarańczowej”. Wbrew powszechnemu przekonaniu nadwaga nie jest przyczyną cellulitu, ponieważ może się pojawić u bardzo szczupłych kobiet.
Według badań kolagen może pomóc w redukcji cellulitu na skórze ud . Dzienna dawka zaledwie 2,5 grama peptydu kolagenowego spowodowała zmniejszenie cellulitu u kobiet z prawidłową wagą i z nadwagą po 6 miesiącach (Schunck, M. i wsp. 2015).
Podsumowując wpływ kolagenu na skórę. Możemy krótko stwierdzić, że białko to ma ogromny wpływ na elastyczność, jędrność i wygląd skóry. Nie jest to może eliksir młodości jednak nie wiele mu brakuje. Zapraszamy do naszego sklepu gdzie znajdziesz kolagen zarówno w żelu, jak i w formie suplementu diety.
W trosce o zdrowe życie,
Team Extrakt
Źródła:
- Por. zum gesamten Absatz DocCheck Flexikon (2018): „Kollagen III” , dostęp 17 czerwca 2020.
- [Por. Deutsche Apotheker Zeitung (2015): „Ins Gesicht geschrieben – Was verändert sich bei der Hautalterung?” , dostęp 16 czerwca 2020 r.
- Por. Deutsche Apotheker Zeitung (2015): „Falten von innen glätten – Der Haut geben, was sie braucht” , konsultacja 22 czerwca 2020 r.
- Por. Pharma-Zeitung.de: „Kollagen – Wundermittel oder Mythos?” , dostęp 23 czerwca 2020 r.
- Patrz Asserin, J. i in. (2015): Wpływ doustnej suplementacji peptydem kolagenowym na wilgotność skóry i skórną sieć kolagenową: dowody z modelu ex vivo i randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych. W: Journal of Cosmetic Dermatology, 14 (4), s. 291-301.
- Patrz Genovese, L. i in. (2017): Wgląd w zmiany tekstury i właściwości skóry po interwencji dietetycznej z nutrikosmeceutykiem zawierającym mieszankę bioaktywnych peptydów kolagenowych i przeciwutleniaczy. W: Farmakologia i fizjologia skóry, 30 (3), s. 146-158.