Tak. Jednak suplementując kolagen jest bardzo trudno go przedawkować. Nadmiar kolagenu w organizmie może doprowadzić do bliznowacenia ran i narządów wewnętrznych.
Niedobór kolagenu może prowadzić do wielu zaburzeń, miedzy innymi: do zmęczenia, trudności ze skupieniem i nauką. Niedobór kolagenu bardzo odbija się na stanie naszej skóry (powstawania zmarszczek, suchości cery), chrząstek i tkanki łącznej. Niebezpiecznym skutkiem niedoboru kolagenu jest też zmniejszanie ilości mazi stawowej. To zwiększa znaczne ryzyko powstawania urazów i kontuzji.
Tak. Kolagen rybi to alergen często pomijany w diagnostyce. Uczulenie na kolagen rybi może być niebezpieczne, ponieważ występuje nie tylko w pokarmach, lecz także w produktach kosmetycznych.
Kolagen jest białkiem występującym we wszystkich strukturach ciała: w skórze, w ścięgnach, w chrząstkach, w więzadłach i w tkance łącznej. Stanowi od 30% do 35% całkowitego białka organizmu i zapewnia spójność, elastyczność i regenerację wszystkich tych tkanek. Kolagen w formie suplementu pochodzi z żelatyny.